Facebook walczy z fake newsami o koronawirusie

W końcu Facebook robi poważny krok w kierunku wyeliminowania nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa w swoim serwisie. Fake newsy bardzo szybko rozchodzą się po sieci, a szczególnie w takim medium społecznościowym jakim jest Facebook. Wszystkie reakcje, komentarze i udostępnienia sprawiają, że uzyskują one ogromny zasięg. Może to przynieść naprawdę opłakane skutki. Problemem jest również to, że nie wszyscy są w stanie rozpoznać fałsz na pierwszy rzut oka. Z tego powodu Facebook wprowadza istotne funkcje, mające na celu zapobieganie dezinformacji.  Użytkownicy, którzy weszli w reakcję z postem oznaczonym przez Facebooka jako „szkodliwy”, trafią na stronę zawierającą wyjaśnienie dlaczego ta informacja jest fałszywa i zostaną skierowani na witrynę zawierającą oficjalne i sprawdzone dane.

Na tym jednak nie koniec.  Władze Facebooka zapowiedziały również, że w aktualnościach cyklicznie będą wyświetlane sprawdzone informacje na temat epidemii. Dotyczy to również wyszukiwarki, gdzie podczas próby znalezienia informacji na temat COVID-19 lub przy kliknięciu tematycznego hashtagu na Instagramie, pojawi się komunikat przekierowujący do rządowej strony dedykowanej epidemii.

Facebook sprawę bierze na poważnie i zapowiada, że nadal będzie aktywnie wyszukiwał nieprawdziwych informacji związanych z epidemią i blokował je. Pamiętajmy, że zawsze warto zgłaszać wszystkie fake newsy, na które się natkniemy. To również od nas zależy jakość treści, które pojawiają się w sieci.